Badania USG układu moczowo-płciowego
Badania USG układu moczowo-płciowego
Badanie ultrasonograficzne (USG) układu moczowo-płciowego jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do generowania obrazów narządów wewnętrznych. Jest to bezpieczny i bezbolesny sposób na ocenę stanu nerek, pęcherza moczowego, jąder oraz prostaty u mężczyzn. Dzięki temu lekarz może w łatwy sposób, w stanie rzeczywistym zobrazować struktury układu oraz potwierdzić bądź wykluczyć występowanie nieprawidłowości. Badanie USG jest przeprowadzane przez specjalistę urologa. W naszej placówce wykonasz następujące badania:
Badanie USG układu moczowo-płciowego może być wskazane w przypadku objawów, takich jak ból w okolicy lędźwiowej czy podbrzusza, krew w moczu, częste oddawanie moczu, nietrzymanie moczu, zaburzenia erekcji, widoczne guzy lub obrzęki w obrębie narządów płciowych.
Pamiętaj, aby przed badaniem poinformować specjalistę o wszelkich zażywanych lekach oraz o istniejących alergiach, szczególnie jeśli miały miejsce alergiczne reakcje na żele stosowane podczas badania USG.
Pytania i Odpowiedzi
1. Jak wygląda badanie USG?
Podczas badania USG, pacjent zostaje poproszony o eksponowanie badanego obszaru ciała. Specjalista nakłada na skórę żel, który jest środkiem poślizgowym umożliwiającym lepsze przewodzenie ultradźwięków. Następnie, za pomocą urządzenia zwanego głowicą, przesuwa ją po skórze i śledzi generowany na bieżąco obraz na ekranie monitora.
2. Jakie choroby można wykryć podczas badania USG u mężczyzn?
USG układu moczowo-płciowego pozwala na diagnostykę m.in. kamieni nerkowych, zakażeń dróg moczowych, torbieli, guzów nowotworowych nerek i pęcherza moczowego, guzów jąder, przerostu lub raka prostaty.
3. Jak się przygotować do badania USG?
Przygotowanie do USG zależy od badanego organu. Zazwyczaj wymagane jest przyjście na badanie z pełnym pęcherzem, co oznacza konieczność wypicia określonej ilości płynów przed badaniem i powstrzymania się od oddawania moczu. W przypadku USG prostaty transrektalnego zaleca się również opróżnienie jelit. Przed wykonaniem badania należy zasięgnąć dokładnych instrukcji od lekarza prowadzącego lub technika wykonującego USG. Na dzień przed badaniem zaleca się wstrzymać od spożywania wszelkich napojów gazowanych i wdrożyć lekkostrawną dietę. Ma to na celu zminimalizować wzdęcia, które mogłyby wpłynąć na obraz USG. Badanie najlepiej przeprowadzić na czczo lub w ciągu 6 godzin od ostatniego posiłku. Lekarz może dodatkowo zlecić zażycie preparatu odgazowującego. W dniu badania, aby pęcherz odpowiednio wypełnił się moczem, konieczne jest aby pacjent na ok. 1-2 godzin wypił 1-1,5 litra wody. Ilość potrzebnej wody, jak i tempo wypełniania się pęcherza należą do indywidualnych cech pacjentów. Należy sporzyć taką ilość płynu, aby pęcherz wypełnił się w średnim poziomie, a nie maksymalnym.
- Konsultacje urologiczne dzieci
- Konsultacje urologiczne dorosłych
- Wazektomia
- Badania USG układu moczowo-płciowego
- Diagnostyka i leczenie nowotworów układu moczowego
- Leczenie operacyjne (w tym endoskopowe i laparoskopowe) nowotworów układu moczowego
- Kamica moczowa – diagnostyka i leczenie (URSL, RIRS, PCNL)
- Zabiegi laparoskopowe
- Przerost prostaty – diagnostyka i leczenie (TURP)
- Stulejka – diagnostyka i leczenie krótkiego wędzidełka
- Skrzywienia prącia – leczenie operacyjne
- Diagnostyka i leczenie niepłodności męskiej
- Diagnostyka i leczenie nietrzymania moczu
- Leczenie zaburzeń erekcji
- Leczenie przedwczesnego wytrysku
Rzeszów
Prywatny Gabinet Urologiczny
Med-Partner
Leszka Czarnego 4D
35-615 Rzeszów
Mielec
Prywatny Gabinet Urologiczny
Budynek Apteki pod Orłem
ul. Wolności 2a
39-300 Mielec
Leżajsk
Prywatny Gabinet Urologiczny
Budynek Apteki Leżajskiej
ul. Adama Mickiewicza 78
37-300 Leżajsk